Translate

środa, 28 maja 2014

Usuwanie zmarszczek poziomych czoła toksyną botulinową


Prawie każdy z nas marzy o tym, aby jak najdłużej być młodym i gładkim. Chociaż jako nastolatki o tym nie myślimy, już w okolicach 30 roku życia zaczynamy zauważać zmiany w swoim wyglądzie.

Niestety nie da się uciec przed starzeniem całego organizmu, ale można chociaż powalczyć ze starzeniem się skóry.  Zmarszczki poziome czoła to zaraz obok „kurzych łapek” najszybciej widoczne zmarszczki. Są to zmarszczki pojawiające się naturalnie, w wyniku ruchów mimicznych, podnoszenia brwi i naturalnego obniżania elastyczności skóry.

Mówi się, że każda pozioma zmarszczka symbolizuje 10 lat minionego życia i coś w tym jest, ponieważ w okolicach 35-45 roku życia większość z nas ma tych zmarszczek ok. 3-4. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej, powszechnie zwanej botoxem, jest jednym ze sposobów na szybkie (w ciągu kilku-kilkunastu dni) wygładzenie poziomych zmarszczek czoła.

Czym właściwie jest toksyna botulinowa?
Jest to toksyna białkowa wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Wyróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej, przy czym w medycynie estetycznej stosowny jest typ A. Zanim zaczęto korzystać z niej jako ze środka do wygładzania zmarszczek, przez lata stosowano ją w medycynie, m.in. w okulistyce do leczenia zeza lub kręczu szyi.


Jak działa toksyna botulinowa? 
Najprościej mówiąc, toksyna botulinowa rozluźnia i relaksuje określone mięśnie twarzy, co prowadzi do zatrzymania ich skurczu, czyli w tym przypadku marszczenia czoła. Impulsy nerwowe przestają być wysyłane, a mięśnie tracą zdolność do niekontrolowanego kurczenia się. Zabieg polega na wstrzyknięciu małych dawek preparatu w kilka-kilkanaście punktów. Trwa to z reguły nie dłużej niż 20-30 minut. Efekt utrzymuje się od 6 do 9 miesięcy.

W jakim wieku można wykonać taki zabieg? 
Teoretycznie nie ma ograniczenia wiekowego i już 30-latki potrafią rozglądać się w poszukiwaniu metod na wygładzenie czoła. O toksynę botulinową często pytają także mężczyźni.

Jakim preparatem wykonuje się zabieg? Który gabinet wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka preparatów. Najbardziej popularnym jest Botox, a zaraz za nim stoi Vistabel, Azzalure, Bocotur i Dysport.  Alternatywnym środkiem dla alergików może być pozbawiony białek kompleksujących Bocouture.  Każdy z nich posiada odpowiedni certyfikat.
Nie można stwierdzić czy któryś z nich jest lepszy od pozostałych, ponieważ różnią się jedynie stężeniem i ewentualnie ceną. Przy wyborze gabinetu nie powinniśmy sugerować się nazwą produktu, a raczej doświadczeniem lekarza.  Lekarz, który przeprowadza dużo takich zabiegów, będzie wiedział ile i czego najlepiej użyć w naszym przypadku.  Usuwanie zmarszczek botoxem można wykonać w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej. Niekiedy takie usługi oferują także gabinety kosmetyczne, do których przyjeżdża współpracujący  lekarz.

Kto jest najczęstszym klientem gabinetów medycyny estetycznej?
Ciężko określić. Dawniej były to Panie w okolicach 45-50 roku życia. Obecnie nikogo nie dziwi korzystanie z zabiegów przez 30-35-latki. Nawet 25-latki marzą o poprawie wyglądu czoła. Także coraz więcej mężczyzn umawia się na tego typu zabiegi i nie jest to dla nich problemem. Chociaż mało się o tym mówi, można przypuszczać, że co trzecia nasza koleżanka odwiedziła już lekarza w celu wstrzyknięcia cudownie odmładzającej toksyny botulinowej.


Co myślicie o tej metodzie walki ze zmarszczkami? Czy same myślicie czasami o botoxie? A może Wasze mamy, ciotki lub babcie poddały się zabiegowi?