Translate

piątek, 13 czerwca 2014

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym
Pewnie słyszeliście już o zabiegach poprawiających wygląd,  podczas których korzysta się z kwasu hialuronowego. Kiedy rozmawiam z klientkami o możliwościach, jakie istnieją w dziedzinie usuwania wyraźnych zmarszczek, często pada pytanie o to, czym różni się kwas hialuronowy od toksyny botulinowej. Chociaż każdy z nich jest wykorzystywany do usuwania zmarszczek, to różnią się zasadą działania.

Przy pomocy kwasu hialuronowego można nawilżyć skórę, wygładzić zmarszczki, a nawet powiększyć usta lub piersi. Kwas ten jest dobrą propozycją dla osób, które chcą się odmłodzić, a zarazem wyglądać bardzo naturalnie, a także dla tych, którzy boją się powikłań po operacjach plastycznych. Można nim wypełnić drobne zmarszczki, jak i głębokie bruzdy,  nawilżyć całą twarz, a także powalczyć z bliznami. Toksyna botulinowa jest stosowana głównie do wygładzania zmarszczek mimicznych, ponieważ relaksuje określone mięśnie twarzy, co skutkuje zatrzymaniem ich skurczu i wyprostowaniem zmarszczek. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, toksyna botulinowa nie jest obecna w naszej skórze od urodzenia. Więcej o botoxie przeczytacie TUTAJ.

Szybkość starzenia się skóry zależy nie tylko od czynników fizjologicznych i predyspozycji genetycznych,  ale też od czynników środowiskowych.  Do tych ostatnich można zaliczyć promieniowanie UV, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też niewłaściwą dietę i stres.  Dużą rolę odgrywa również spadek stężenia hormonów płciowych.

Jakie zmiany zachodzą w starzejącej się skórze?
Z wiekiem zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, następuje utrata elastyczności i pojawiają się pierwsze zmarszczki.  Zmniejsza się ilość włókien kolagenu i elastyny. Maleje też zawartość kwasu hialuronowego. Gładka i jędrna skóra staje się bardziej sucha i coraz mniej elastyczna. Pojawiają się na niej delikatne linie i drobne przebarwienia, które z biegiem czasu są zastępowane przez głębokie bruzdy i widoczne gołym okiem zmiany barwnikowe. Widoczne bruzdy nosowo-wargowe nadają twarzy surowy wyraz, a obniżające się brwi nadają oczom smutny wygląd.Niechirurgiczną metodą na odmładzanie twarzy jest modelowanie twarzy kwasem hialuronowym. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są obecnie najbardziej uniwersalnymi  materiałami wypełniającymi. Ich zaletą jest to, że po zabiegu nie wygląda się nienaturalnie, a ryzyko działań niepożądanych jest naprawdę niewielkie. Kwas hialuronowy należy do niepermanentnych materiałów wypełniających. Charakteryzuje go duża zdolność do wiązania wody, co skutkuje nawilżoną i napiętą skórą. Kwas ten „pęcznieje” w miejscu, do którego został wprowadzony i natychmiastowo wypełnia oraz rozprostowuje poddaną zabiegowi powierzchnię.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się jego stężeniem, wielkością cząsteczek oraz stopniem usieciowania. Dobór preparatu należy do lekarza. W zależności od preparatu, można nim tylko nawilżyć i lekko odmłodzić skórę lub wypełnić głębokie bruzdy. Rodzaj i sposób podania preparatu jest ustalany przez lekarza w oparciu o jego wiedzę, biorąc pod uwagę ewentualne oczekiwania pacjenta. O tym, jak długo utrzyma się efekt gładkiej i jędrnej skóry decyduje rodzaj zastosowanego preparatu, ale też nawyki pacjenta (np. palenie papierosów, nadużywanie słońca lub solarium).


Wśród wskazań do zastosowania preparatów kwasu hialuronowego znajdują się:

·         Poprawa struktury powierzchniowej – widoczne odmłodzenie skóry, poprawa napięcia i elastyczności skóry, likwidacja drobnych zmarszczek.
·         Drobne, powierzchniowe zmarszczki – takie jak kurze łapki, zmarszczki wokół ust, wokół oczu lub linie troski.
·         Zmarszczki średniej głębokości – bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, gładzizna (zmarszczki gniewu), blizny, modelowanie konturów twarzy.
·         Głębokie i  bardzo głębokie zmarszczki.


Jakie preparaty z zawartością kwasu hialuronowego są wykorzystywane na polskim rynku?

 Do poprawy struktury powierzchniowej można wykorzystać kwas usieciowany lub nieusieciowany. Każdy z nich ma inne zastosowanie i jest wprowadzany na inną głębokość, np. Juvederm Hydrate służy do nawilżania i poprawy sprężystości, a jest podawany na głębokość powierzchniowej skóry właściwej przy użyciu techniki wielokrotnych mikroiniekcji. Przykładowe preparaty:
Usieciowany kwas hialuronowy: Restylane Vital, Restylane Vital Light.
      Nieusieciowany kwas hialuronowy: Juvederm Hydrate, Surgilift, TEOSYAL Meso, StylAge Hydro.

Drobne, powierzchniowe zmarszczki: Restylane Touch, Succeev One, TEOSYAL First Lines, Stylage S.

Zmarszczki średniej głębokości: Juvederm ULTRA SMILE, Juvederme ULTRA 3, Restylane, Restylane Lidocaine, Succeev Two, Surgiderm 24 XP, Surgiderm 30 XP, TEOSYAL Global Action, TEOSYAL Touch Up, StylAge M, StylAge L.

Głębokie zmarszczki oraz  wargi: Juvederme ULTRA 4, Restylane Perlane, Restylane Perlane Lidocaine, Succeev Three, Surgiderm 30, TEOSYAL Deep Lines, StylAge XL.
 

Jakich pytań możemy spodziewać się przed zabiegiem? Gdzie wybrać się na zabieg?

Lekarz spyta nie tylko o nasze oczekiwania, ale również o skłonność do zapaleń lub opóźnionego gojenia, przyjmowanie leków i suplementów diety, nietolerancje, alergie, choroby zakaźne i wcześniejsze korekcje. Nie powinny nas zdziwić także pytania o rodzaj wykonywanego zawodu, opalanie się, a nawet nawyki żywieniowe. Jeżeli nikt z naszych znajomych nie korzystał z podobnych zabiegów, wybór gabinetu może być trudny. Na stronie internetowej Tourmedica.pl można zapoznać się z ofertami zabiegów w całej Polsce, przejrzeć wizytówki lekarzy, a także zorientować się w cenach.


Jak wygląda zabieg?

W zależności od rodzaju preparatu i miejsca przeznaczenia, kwas hialuronowy zostanie wprowadzony strzykawką z igłą lub kaniulą. Długość igły wynosi ok. 12-13 mm. Przed zabiegiem można poprosić o zastosowanie środka miejscowo znieczulającego.


Czy po zabiegu można wrócić do codziennych czynności?

Teoretycznie tak, jednak przez kilka dni po zabiegu należy:
  • Unikać nadmiernego ucisku na obszar poddany zabiegowi.
  •  Zrezygnować ze sportu.
  •  Unikać dotykania/masowania tego miejsca palcami.
  •  Unikać słońca i zrezygnować z opalania w solarium (nawet do 2 tygodni).
Chociaż osobiście nie korzystałam z wypełnień, miałam okazję widzieć kobiety przed i po zabiegach wypełniania policzków i bruzd nosowo-wargowych. Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu, chociaż kwas ma jeszcze trochę czasu na "ułożenie się".