Translate

środa, 2 lipca 2014

Jak usunąć lwią zmarszczkę
Lwie zmarszczki to zmarszczki znajdujące się między brwiami, które sprawiają, że wyglądamy na zagniewanych i smutnych. Chociaż gniew i smutek ma z nimi trochę wspólnego, to nie tylko nasze negatywne emocje sprzyjają powstawaniu tych zmarszczek. 
Zmarszczki gniewu (również tak są nazywane lwie zmarszczki)  tworzą się w wyniku współdziałania mięśnia podłużnego nosa, mięśnia marszczącego brwi oraz mięśnia obniżającego brwi. Często pojawiają się one już po 25 roku życia, czego przyczyną jest niekontrolowane marszczenie brwi, szczególnie podczas przebywania na słońcu, a także naturalny proces starzenia się skóry i utraty tkanki podskórnej. Jeśli w wyniku pogorszenia wzroku, musisz wytężać oczy, wtedy także pogłębiasz zmarszczki gniewu. Wiek 35-40 lat to czas, kiedy lwia zmarszczka staje się głębsza i bardzo denerwująca. Około 50 jeszcze trudniej jest nad nią zapanować, dlatego dobrze pomyśleć nad jej spłyceniem wtedy, gdy zobaczymy pierwszą pionową linię na czole. 


Aby opóźnić pojawienie się lwiej zmarszczki,  dobrze jest nosić okulary przeciwsłoneczne, a także pamiętać o systematycznym złuszczaniu i intensywnym nawilżaniu skóry. Sama mam dużą skłonność do marszczenia brwi latem, dlatego nie wychodzę z domu bez okularów. Lwie zmarszczki szybko pojawiają się także u osób, które dużo się martwią i rozmyślają. W takim przypadku metodą na pierwsze oznaki lwich zmarszczek mogą być… ćwiczenia relaksujące J.  

Niektórzy walczą z nimi także za pomocą gimnastyki i samodzielnego masażu twarzy. Jednym ze sposobów na wygładzenie lwiej zmarszczki jest facefitness, który polega na uciskaniu/przykładaniu wskazujących palców do miejsca powstawania zmarszczek, a następnie marszczenie brwi. Wygląda to tak, że palce wskazujące obu rąk delikatnie przyciskamy do miejsc po obu stronach nosa, tam gdzie zaczynają się brwi, a następnie próbujemy zmarszczyć brwi. Inna metoda to przykładanie całej zaokrąglonej dłoni na okolice czoła i nasady nosa. W internecie można znaleźć filmiki z dokładniejszym instruktażem takich ćwiczeń, np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=joWUF55vVws .


W gabinecie kosmetycznym można wykonać zabieg złuszczania głowicą diamentową, czyli mikrodermabrazję lub mezoterapię igłową, ewentualnie bezigłową. Nie usuną one lwiej zmarszczki, ale jeżeli nie jest ona jeszcze bardzo głęboka, powinny wygładzić linie. Oczywiście jeden zabieg nic tu nie da... potrzebna jest seria minimum 5 zabiegów. Przeliczając koszt tych zabiegów na jednorazowe wypełnienie kwasem hialuronowym lub wygładzenie botoxem, zabiegi kosmetyczne przegrywają.A co jeśli lwia zmarszczka jest tak głęboka, że ani kosmetyki ani ćwiczenia nie pomagają?

W takich sytuacjach może nas uratować medycyna estetyczna. Do wyboru mamy zabiegi laserowe, botox i wypełnienia z kwasu hialuronowego.

Jako metoda usuwania lwiej zmarszczki dostępne są zabiegi z użyciem różnych rodzajów lasera. Jednym z nich jest laser frakcyjny, który pozwala uzyskać duży efekt już po jednym zabiegu. Resurfacing to nazwa metody regeneracji i odmładzania skóry przy użyciu lasera frakcyjnego. Laserem frakcyjnym można usunąć blizny potrądzikowe, usunąć przebarwienia i ujędrnić skórę. W przypadku lwiej zmarszczki, laser ten delikatnie usuwa zewnętrzne warstwy skóry i wygładza denerwującą zmarszczkę. 

W jaki sposób działa laser? Najprościej pisząc, laser oddziałuje na tkanki, które ulegają silnemu przegrzaniu i usunięciu. Ponieważ promienie lasera nie docierają do każdej komórki, regeneracja trwa dość krótko, jednak po zabiegu konieczna jest stosowna pielęgnacja, głównie ochrona przeciwsłoneczna przy użyciu kremów z SPF 50.


Przeciwwskazania do zabiegu:
·                                                                          
  • nowotwory skóry,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry,
  • przewlekłe zapalne dermatozy (np. łuszczyca, AZS),
  • okres 4 tygodni od wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym,
  • świeża opalenizna,
  • doustna terapia izotretinoiną (np. Izotek)


Zmarszczki gniewu można także wygładzić przy pomocy botoxu i/lub wypełnienia kwasem hialuronowym. Niekiedy, w przypadku bardzo wyraźnych zmarszczek,  iniekcja toksyną botulinową nie jest wystarczająco satysfakcjonująca dla pacjenta. Wtedy po okresie 1-2 tygodni pozostaje sięgnąć po wypełnienie. Jednak pierwszeństwo ma tutaj botox, który rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie lwiej zmarszczki. 

Osobiście jestem bardziej po stronie wypełnień kwasem hialuronowym, ale równocześnie uważam, że przy walce z lwią zmarszczką najbardziej skuteczna będzie toksyna botulinowa. Zabieg polega na wstrzyknięciu małych dawek toksyny botulinowej, która rozluźnia mięśnie i zatrzymuje niekontrolowane marszczenie brwi. Do zabiegu wykorzystuje się toksynę botulinową typu A. Jest to toksyna białkowa wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Lekarze pracują na preparatach o różnych nazwach. Najbardziej popularny jest Botox, ale zabieg usuwania lwich zmarszczek między brwiami może być wykonany również preparatami: Vistabel, Azzalure, Bocotur i Dysport.  Alternatywą dla alergików jest pozbawiony białek kompleksujących Bocouture. Efekt jest widoczny po ok. tygodniu i utrzymuje się kilka miesięcy. 

Tak jak wspomniałam, przy wygładzaniu bardzo głębokich lwich zmarszczek, niekiedy sam botox nie wystarcza i trzeba sięgnąć jeszcze po wypełniacz. Kwas hialuronowy może być wstrzyknięty przy pomocy jednego lub kilku nakłuć. Działa on praktycznie natychmiastowo, „podnosząc” i wypełniając bruzdę. Oprócz efektu wypełnienia zmarszczek, kwas hialuronowy silnie nawilża skórę i pobudzą ja do produkcji kolagenu, który zapewnia skórze elastyczność. Efekt utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy. Tak więc, kwas hialuronowy nie tylko na jakiś czas likwiduje zmarszczkę, ale też pobudza skórę do pracy. Zarówno kwas hialuronowy, jak i botox działają inaczej i mogą się wzajemnie uzupełniać.


Jeśli interesują Was zabiegi wygładzające lwią (lub inną) zmarszczkę w swojej okolicy, możecie poszukać odpowiedniego lekarza w google.pl albo w innych miejscach: forum.gazeta.pl , soldamed.com, tourmedica.pl lub panoramafirm.pl/umawianie_telefoniczne_wizyt/. 

Wypełnienia kwasem hialuronowym wykonują też niektóre kosmetyczki. Oczywiście po ukończeniu odpowiedniego szkolenia, z którego certyfikat powinien być dla klientów do wglądu. Cena zabiegu wypełniania zmarszczek w gabinecie kosmetycznym może być sporo niższa, niż cena zabiegu wykonanego w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Z drugiej strony, podejrzewam, że lekarze wykonują tych zabiegów więcej.


Co myślicie o wymienionych metodach usuwania lwiej zmarszczki? Zdecydowałybyście się na którąś z nich?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz