Translate

środa, 24 września 2014

Usuwanie kurzych łapek laserem

Każdego z nas kiedyś dosięgnie proces starzenia się skóry. Właściwie można powiedzieć, że rozpoczyna się on już po 20 roku życia, co jednak nie jest początkowo widoczne gołym okiem. Pierwsze zauważalne zmiany można zaobserwować ok. 25-30 roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze kurze łapki i lwie zmarszczki. Jest to spowodowane spadkiem regeneracji skóry i zmniejszoną produkcją włókien kolagenu i elastyny. Włókna te odpowiadają za elastyczność skóry. To, w jakim tempie się zestarzejemy jest uzależnione od wielu czynników, m.in. grubości i rodzaju cery (skóra mieszana i tłusta starzeją się wolniej), czynników genetycznych i środowiskowych.
Skóra wokół oczu jest szczególnie cienka i delikatna, ponieważ brakuje w niej gruczołów łojowych. Do tego również wrażliwa, co może zniechęcać do używania kremów pod oczy, ponieważ część z nich może powodować łzawienie oczu lub pieczenie spojówek.
Kurze łapki są zmarszczkami, które podobnie jak lwie zmarszczki, powstają na skutek ruchów mimicznych twarzy. W przeciwieństwie do lwich zmarszczek, które po części spowodowane są smutkiem i stresem, kurze łapki to efekt częstego uśmiechania się.


Inne przyczyny powstawania i pogłębiania się kurzych zmarszczek to:
- opalanie się na słońcu bez kremów ochronnych
- korzystanie z solarium
- nieodpowiednia pielęgnacja okolic oczu
- niewysypianie się
- palenie papierosów
- spożywanie alkoholu

Jak pielęgnować okolice oczu?

     Co wieczór należy wykonywać dokładny demakijaż oczu. Wacik z kosmetykiem należy przyłożyć na kilka-kilkanaście sekund do powieki, aby preparat mógł rozpuścić tusz i cienie. Wtedy ograniczmy tarcie powieki i rozciąganie delikatnej, cienkiej skóry. Makijaż zmywamy ruchami od zewnątrz do wewnątrz (od skroni do nosa),

     Po demakijażu trzeba nawilżyć skórę kremem. Dla nastolatki może to być krem nawilżający, który nakłada na całą buzię, ale 25-30 latka powinna już sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy. Krem dobieramy do wieku, np. 25+ lub 40+. Kremy pod oczy dla 25-latek zawierają składniki nawilżające, kojące i zwiększające elastyczność skóry, np. kolagen, algi morskie lub kwas hialuronowy. W kremach dla 40-latek znajdziemy już składniki o działaniu lekko liftingującym, a 50-latkom proponuje się kosmetyki z peptydami lub innymi składnikami wypełniającymi zmarszczki.

     Należy dbać nie tylko o skórę, ale o oczy, czyli: wysypiać się, stosować chłodne okłady po całym dniu spędzonym przed komputerem.

Kiedy pielęgnacja domowa nie wystarcza, można pomyśleć nad zabiegami medycyny estetycznej. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Przykładowo Perfectus to najnowszej generacji laser frakcyjny, wykorzystujący fale o długości 1550 nm. Dzięki temu jego promień wnika głęboko do skóry właściwej, nie uszkadzając przy tym naskórka. Brak uszkodzeń naskórka to brak śladów i możliwość wykonania makijażu już na drugi dzień po zabiegu usuwania kurzych łapek przy pomocy lasera. Ponieważ terapii nie jest poddawana cala powierzchnia tkanki, a jedynie jej część w postaci punktów, zdrowa, nienaświetlona tkanka pozwala na szybką regenerację, przebudowę kolagenu i gojenie. Taka terapia laserem jest uznawana za metodę bezpieczną.
Efektem zabiegu jest silnie ujędrniona i napięta skóra w obrębie kurzych łapek. Po upływie kilku miesięcy następuje poprawa gęstości skóry i wygładzenie zmarszczek.
Przed usuwaniem kurzych łapek przy pomocy lasera, można poprosić lekarza o znieczulenie kremem Emla.

Częstotliwość zabiegów:
Chociaż efekt można już zobaczyć po pierwszym zabiegu, z reguły potrzeba ich kilka. Serię zabiegów wykonuje się najczęściej w odstępach 5-6 tygodni. O ilości i częstotliwości zabiegów zdecyduje lekarz.

Przeciwwskazania:
aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe
bielactwo
choroby autoimmunologiczne - niektóre
choroby nowotworowe
choroby pęcherzowe skóry
ciąża i okres karmienia piersią
cukrzyca
epilepsja
fotodermatozy
kolagenozy
leczenie antybiotykami
łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegu
nowotworowe i przednowotworowe zmiany na skórze
opalanie, stosowanie filtrów słonecznych (14 przed i po zabiegu)
opalona skóra (14 dni po opalaniu)
opryszczka
przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu
skłonność do powstawania bliznowców
skłonność do przebarwień
stany zapalne skóry
stosowanie kremów samoopalających
stosowanie peelingów (14 dni przed zabiegiem)
terapie doustne retinoidami oraz izotretinoiną lub steroidami
zaburzenia krzepnięcia krwi
zaburzenia sensoryczne
zakażenia grzybiczne

Inne metody usuwania kurzych łapek to:
Botox – jest to najstarsza metoda usuwania kurzych łapek. Toksyna botulinowa typu A osłabia pracę mięśnia okrężnego oka, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
Rozpuszczalne nici PDO – działają dwukierunkowo: stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także osłabiają funkcję mięśnia okrężnego oka. Nici ulegają całkowitemu rozpadowi w okresie do 8 miesięcy, ale efekt zabiegu utrzymuje się do 2 lat.
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego – tutaj efekty widoczne są zaraz po zabiegu i utrzymują się 6-12 miesięcy.
Mezoterapia igłowa z zastosowaniem wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego – zabieg silnie poprawia nawilżenie skóry,  dzięki czemu delikatnie wypełnia ją, rozjaśnia, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.
źródła:  gazeta.pl, wikipedia.pl, tourmedica.pl, portal.abczdrowie.pl