Translate

środa, 28 maja 2014

Usuwanie zmarszczek poziomych czoła toksyną botulinową


Prawie każdy z nas marzy o tym, aby jak najdłużej być młodym i gładkim. Chociaż jako nastolatki o tym nie myślimy, już w okolicach 30 roku życia zaczynamy zauważać zmiany w swoim wyglądzie.

Niestety nie da się uciec przed starzeniem całego organizmu, ale można chociaż powalczyć ze starzeniem się skóry.  Zmarszczki poziome czoła to zaraz obok „kurzych łapek” najszybciej widoczne zmarszczki. Są to zmarszczki pojawiające się naturalnie, w wyniku ruchów mimicznych, podnoszenia brwi i naturalnego obniżania elastyczności skóry.

Mówi się, że każda pozioma zmarszczka symbolizuje 10 lat minionego życia i coś w tym jest, ponieważ w okolicach 35-45 roku życia większość z nas ma tych zmarszczek ok. 3-4. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej, powszechnie zwanej botoxem, jest jednym ze sposobów na szybkie (w ciągu kilku-kilkunastu dni) wygładzenie poziomych zmarszczek czoła.

Czym właściwie jest toksyna botulinowa?
Jest to toksyna białkowa wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Wyróżnia się kilka rodzajów toksyny botulinowej, przy czym w medycynie estetycznej stosowny jest typ A. Zanim zaczęto korzystać z niej jako ze środka do wygładzania zmarszczek, przez lata stosowano ją w medycynie, m.in. w okulistyce do leczenia zeza lub kręczu szyi.