Translate

piątek, 6 czerwca 2014

Mycie dziecka z AZS - kąpiel czy prysznic?Sucha, swędząca skóra to nie jest to co maluchy lubią najbardziej. Zresztą nie tylko maluchy. Na AZS chorują osoby w różnym wieku, chociaż u niemowląt i dzieci wygląda to chyba najgorzej. Walka z Atopowym Zapaleniem Skóry to oprócz unikania kontaktu z alergenem, zmiany diety, a czasem także przyjmowania leków, odpowiednia pielegnacja. 

Jakich kosmetyków używać?

Najlepiej sięgnąć po emolienty, czyli dostępne w aptekach dermokosmetyki o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, ale też zmiękczającym naskórek i likwidującym uczucie świądu. Emolienty ograniczają utratę wody i łagodzą stany zapalne. Do emolientów można zaliczyć różne płyny i olejki do kapieli, żele do mycia ciała i włosów, szampony, kremy do twarzy i balsamy do ciała. Można spotkać też kremy do rąk, a nawet mydła przeznaczone do mycia rąk.
Co do częstotliwości kąpieli zdania są podzielone. Z jednej strony zaleca się rzadsze kąpiele, np. co 2-3 dni, szczególnie wtedy, gdy dziecko źle reaguje na twardą wodę. Z drugiej strony kąpiel zmywa z powierzchni skóry pot i alergeny, może więc przynieść ulgę. Co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Musisz sama zaobserwować i podjąć decyzję. Jeśli wybierzesz kapiel, pamiętaj o tym, by woda nie była zbyt ciepła, bo skutkiem będzie świąd skóry. 

Jeżeli Twoje dziecko źle reaguje na kąpiele albo co gorsza jest uczulone na składniki obecne w wodzie, wybierz prysznic z użyciem emolientów, którymi można dość szybko umyć wilgotne ciało i spłukać pozostałości kosmetyku. Małe dzieci mogą bać się takiego mycia, ale zawsze znajdzie się jakiś sposób, żeby oswoić malucha z prysznicem. Jednym z nich może być wprowadzenie słuchawki prysznicowej jako elementu zabawy podczas kąpieli :)