Translate

wtorek, 25 listopada 2014

Usuwanie blizn potrądzikowych

Trądzik jest utrapieniem większości nastolatków. Pojawia się w trudnym okresie dojrzewania, w wyniku intensywnej pracy hormonów i nadmiernej produkcji łoju. Gdy wydzielina zalega w porach, pojawia się stan zapalny, co jest widoczne jako czerwony, bolący pryszcz.
W zależności od typu i grubości skóry, a także sposobów jej pielęgnacji, a nawet diety, trądzik może przysporzyć zmartwień, a także obniżyć poczucie własnej wartości i utrudnić kontakty z rówieśnikami. Są osoby, u których dojrzewanie przebiega łagodnie, a pojedyncze wykwity szybko znikają. Niestety nie wszyscy mają takie szczęście. Walka z trądzikiem może ciągnąć się latami… i pozostawić bardzo nieestetyczne blizny. 

Jak walczyć z bliznami

Chociaż do gabinetu kosmetycznego (najczęściej po namowie matki) częściej zgłaszają się młodzi mężczyźni, to po uspokojeniu się skóry, raczej kobiety chcą walczyć z bliznami. Panowie nie przywiązują tak wielkiej wagi do śladów na skórze. Z bliznami potrądzikowymi można walczyć na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to laser i peelingi. W przypadku niewielkich przebarwień i blizn można próbować poprawić wygląd skóry przy pomocy zabiegów u kosmetyczki. Moim zdaniem najbardziej skutecznym zabiegiem, jaki można wykonać u kosmetyczki,  jest złuszczanie kwasami owocowymi, czyli peeling chemiczny. Jednak kosmetyczki mają ograniczone pole działania. Oprócz mikrodermabrazji i peelingu owocowego, nie mogą zaproponować zbyt wiele w celu usunięcia blizn potrądzikowych. Jeżeli blizny są bardzo głębokie, jest to tylko niewielka poprawa wyglądu.  Głębokość blizn potrądzikowych jest uwarunkowana zakresem występowania stanu zapalnego i zdolnością organizmu do regeneracji. Proces powstawania blizn potrądzikowych powoduje u wielu osób obniżenie nastroju oraz zanik aktywności społecznej, ale jest możliwym do uniknięcia wynikiem nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego trądziku.

 Lekarze mogą o wiele więcej. W gabinecie medycyny estetycznej lub u dermatologa mamy możliwość poddania się bardzo intensywnemu złuszczaniu peelingiem lub zabiegom laserowym. Sama widziałam klientki po zabiegach usuwania blizn laserem i mimo tego iż przez pewien czas po zabiegu ich skóra była mocno zaczerwieniona… one same czuły się bardziej szczęśliwe i atrakcyjne. 


Medycyna estetyczna sposobem na blizny?

W gabinetach medycyny estetycznej można zasięgnąć konsultacji i poddać się dopasowanym przez lekarza zabiegom. W zależności od nasilenia zmian do leczenia blizn potrądzikowych wykorzystuje się laser frakcyjny, np. Pixel. Zabiegi laserowe także są nazywane peelingami, ale fizycznymi. Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, a kwasy to peelingi chemiczne. Laser to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych przy leczeniu zmian trądzikowych. Już po pierwszej serii zabiegów można zaobserwować duże zmiany. W celu całkowitego zakończenia terapii należy wykonać kilka zabiegów. W celu eliminacji blizn potrądzikowych i innego rodzaju uszkodzeń skóry, trzeba wykonać minimum trzy zabiegi. Laser wygładza skórę, gdyż usuwa z jej powierzchni obumarły naskórek. Efekty nie są widoczne od razu po wykonaniu zabiegu, ale po około 3-6 tygodniach po zabiegu, czyli po okresie regeneracji. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć, jakie są efekty laseroterapii:

W przypadku peelingów chemicznych trzeba liczyć się z następującymi powikłaniami: 

     utrzymujący się rumień (kilka dni)
     uaktywnienie opryszczki
     przejściowe zaburzenie pigmentacji